16 ianuarie 2024 Presa

Comuna Peștera va fi supravegherată video. Primăria a atribuit contractul de lucrări. Când trebuie să fie funcțional sistemul

Primăria comunei Peștera a atribuit recent contractul care vizează montarea și extinderea sistemului de supraveghere video stradal.

Finanțarea proiectului este este asigurată prin Planul Național de Redresare și Reziliență, apelul de proiecte – PNRR/2022/C10, Componentă 10.

Deși autoritatea locală avea disponibilă suma de 419.207.23 lei, contactul a fost atribuit pentru suma de 409.852 lei.

Lucrările de montare și extindere a sistemului de supraveghere video stradal este
format din 10 bucăți camere ANPR, 54 bucăți camere de supraveghere Bullet IP  Progressive scan CMOS, NVR 64 canale IP.

De asemenea, pentru realizarea lucrării sunt necesare și alte accesorii, conform devizului.

Localitatea nu este la acest moment supravegheată video.

Contractul prevede ca furnizarea, realizarea lucrărilor de instalare și punerea în funcțiune să fie gata în termen de 150 de zile de la semnarea acestuia.

Proiectul trebuie finalizat până în august 2024.

Foto-Facebook: Freepik